Haber

Manisa Büyükşehir Balıkesir’de ‘iklim değişikliği’ eğitiminde

MANİSA (İGFA) – Türkiye Belediye Liderleri Birliği tarafından yürütülen ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Kamu ve Sivil Toplum İşbirliği ile Belediyelerde İklim Değişikliği Hakkında Bilgilendirme, Bilinçlendirme ve Eylem Planı Hazırlama Eğitimlerinin Yapılması” projesi kapsamında düzenlenen ‘İklim Değişikliği Eylem Planı Hazırlama Eğitimi’, Balıkesir Öğretmenevi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Eğitime Manisa Büyükşehir Belediyesi Etraf Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı işçilerinden Jeoloji Mühendisi Aylin Beril Günay, Etraf Mühendisi Efnan Bacı, Etraf Mühendisi Berkay Ölmez ve Biyolog Hilal Kutluyer katıldı.

Balıkesir’de düzenlenen eğitim programında, sera gazlarının neden olduğu iklim değişikliğine, kentlerin büyük katkıda bulunduğu, BM raporlarına nazaran, dünya yüzölçümünün yüzde 2’sinden daha azını oluşturan kentlerin dünya enerjisinin yüzde 78’ini tükettiği ve sera gazı emisyonlarının yüzde 60’ından fazlasını ürettiğine dikkat çekildi.

Küresel manada 2050 yılında karbon nötr bir hayat hedeflendiği, bununla birlikte ülkemizde de 2053 yılında karbon nötr sisteme geçileceği belirtildi.

Bu kapsamda belediyelerin İklim Değişikliği Hareket Planlarını hazırlamaları ve uygulamaları için ilgili takımlarını oluşturmaları ve kapasitelerini geliştirmeleri gerektiği belirtilirken, Pak Güç Vakfı tarafından hazırlanan eğitim programı ile Belediyelerin iklim değişikliğini tedbire, iklim kriziyle baş etme hareketlerini kurgulayacak ve uygulayacak grubun farkındalığı artırılacak ve aksiyon planlarının hazırlanmasında rehber olacağı söz edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu