Ekonomi

Ticaret Bakanlığı marketlerde denetimlerini sıklaştırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Kasım’daki Kabine Toplantısı’nın akabinde “(Zincir marketlerdeki fiyatlar) Ortaya konan ithamlar, Ticaret Bakanlığımız ile Hazine ve Maliye Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ticaret Bakanlığımız bu çerçevede yaptığı hazırlıklar doğrultusunda önümüzdeki günlerde yeni uygulamaları devreye alacaktır” tabirlerini kullanmıştı.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı grupları kontrollerini sıklaştırdı. Kontrollerde, Bakanlık İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli başkanlığındaki grup, Ankara’daki marketlere yönelik fahiş fiyat artışı ve etiket kontrolü gerçekleştirdi. Gruplar, marketlerde, zerzevat ve meyve, temel besin eserleri ile paklık eserleri başta olmak üzere temel gereksinim unsurlarının fiyatlarını inceledi.

Denetimlerde, eserin etiket fiyatı ile kasa fiyatı ortasında fark olup olmadığına, eserin etiket ve künye bilgileri ile indirimli eserin indirimden evvelki fiyatına bakıldı. Gruplar, rastgele seçtikleri eserleri kasaya götürerek fiyatları karşılaştırdı.

Adnan Benli, kontrollere ait basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Bakanlık olarak Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında fahiş fiyat artışı ve etiket kontrolü yaptıklarını söyledi.

Cezalar hakkında bilgi verdi

Denetimlerde, seçtikleri eserlerin alış ve satış fiyatlarını denetim ettiklerini belirten Benli, şöyle konuştu:

“İhtiyaç halinde bu eserlerin alış ve satış faturalarını da düzenlediğimiz tutanağı ekleyerek Bakanlığımız sorumluluğunda heyeti bulunan Haksız Fiyat Kıymetlendirme Şurasına intikal ediyoruz. Bu şura, yaptığı incelemeler ve değerlendirmeler sonucunda, mevzuata rastgele bir karşıtlık varsa, fahiş fiyat yapıldığı tespit edilmiş ise bu işletmeler hakkında 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai süreç uygulamaktadır. Bu fiyatların tekrar değerleme oranı ile güncellenmesi durumunda 2023’te 33 bin lira ile 331 bin lira arasında fahiş fiyat cezası uygulanacaktır. Stokçuluk ile piyasa bozucu eylemlere yönelikte cezai işlem uygulanmaktadır. Piyasa bozucu eylemlerde alt sınır 100 bin lira, üst sınır 2 milyon lira olarak uygulanmaktadır. Bu rakamlar da güncellenecek olup, bu ceza 2023’te 222 bin lira ile 4 milyon 458 bin lira ortasında uygulanacaktır.”

Benli, eserlerin fiyat etiketlerinin ilgili mevzuata uygunluğu, ünite fiyat yazılması, değişim tarihi ile kasa ve raf fiyatlarının uygunluğunun denetim edildiğini, rastgele bir uygunsuzlukta eser başına 615 lira ceza uygulandığını bildirdi.

81 vilayette ulusal ve lokal zincir marketler, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerinde kontrol ve incelemelerini sürdürdüklerini belirten Benli, vatandaşların, karşılaştıkları etiket uygunsuzluklarında Ticaret Bakanlığı vilayet müdürlüklerine başvurabileceklerini, Alo 175 Tüketici Müracaat Hattı’nı arayabileceklerini söyledi.

Benli, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Ticaret Bakanlığımız yeni uygulamaları devreye alacaktır.” sözünü hatırlatmaları üzerine, “Bu konuda çalışma başlatıldı. Benim bunu zikretmem doğru değil. Bakanlık olarak çalışıyoruz. Yeni uygulamaları devreye aldığımızda sizinle paylaşacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu